MODIFICARI  LA  REGULAMENTUL  DE CONCURS

F.R. Karate Modern a modificat categoriile de varsta ale competitorilor in acord cu regulamentul WKF , astfel :

-         Copii I            - 8 ani          - numai kata

-         Copii II            8-9 ani        -  kata + kumite ( individual )

-         Copii III          10-11 ani     -  kata + kumite ( individual)

-         Minicadeti      12-13 ani     - kata + kumite ( individual si echipe)

-         Cadeti             14-15 ani     - kata + kumite ( individual si echipe)

-         Juniori             16-17 ani     - kata + kumite ( individual si echipe)

-         Tineret            16-20 ani     - kata + kumite ( individual si echipe)

-         Seniori            + 18 ani       - kata + kumite ( individual si echipe)

Modificare si completare la Regulamentul de competitie al WKF

aplicabile cu data de 01.01.2009

Documentul urmator are ca obiect sa constituie un ghid privind principalele modificari cu toate ca i nu va trebui sa fie considerat ca un document exhaustiv, nici un substitut al unui studiu aprofundat al Regulamentului.

Art.2.- Arbitrii trebuie sa poarte un pantalon de o culoare acceptabila intre gri-mediu si gri deschis.

Panglicile, lanturile si alte elemente decorative din parul competitorilor sunt interzise. Vor fi permise doar un elastic discret sau o panglica discreta de strans parul.

Cadetii vor purta noua masca de fata WKF si protectia de corp.

Art.5.- Durata unui meci

Durata unui meci de kumite este de 3 minute pentru  seniori masculin (echipe si individual) si de 4 minute pentru meciurile de finale si seminifale.

Durata meciurilor de kumite seniori feminin va fi de 2 minute si de 3 minute la finale si semifinale.

Pentru cadeti si juniori durata meciurilor va fi de 2 minute.

Pentru a facilita munca arbitrilor privind penalizarile la Categoria 2, avertismentul de 30 secunde « Atoshibaraku » va fi efectuat cand raman 10 secunde.

Art. 6.- Punctele

Punctele pot fi simplificate in felul urmator :

Sambon va fi acordat la loviturile de picior Jodan si orice tehnica efectuata asupra unui adversar aruncat sau cazut.

Nihon va fi acordat pentru loviturile de picior Chudan.

Ippon va fi acordat pentru Chudan sau Jodan, Tsuki, Uchi.

Nici contactele Jodan cu tehnici de mana (inclusiv masca de fata) pentru cadeti si juniori si nici contactele usoare (contact cu pielea) pentru tehnicile de lovitura de picior Jodan nu vor fi permise.

Distanta pentru a marca puncte s-a marit pana la distanta de 10 centimetri de fata, de cap sau de gat. (aceasta distanta va continua sa fie de 5 centimetri pentru cei de 18 ani si mai mult).

Art.7.- Criterii de decizie

Encho Sen va fi anulat si va fi inlocuit cu Sai Shiai.

Sai Shiai este un meci complet nou avand o durata de un minut. Toate punctele si toate penalizarile precedente se vor anula de pe tabela de afisaj. Acela care va obtine majoritatea punctelor va fi castigator , daca nu, decizia va fi luata prin Hantei.

Art.8 – si Apendice 3 – Comportament interzis

Primul caz de exagerare a unei raniri va fi penalizat cu Keikoku si cu Ippon pentru adversar, cazurile mai grave pot fi penalizate cu Hansoku Chui sau chiar direct cu Hansoku.

Este important sa se faca diferenta intre exagerarea repercusiunilor contactului sau a ranirii existente si intre simularea unei raniri inexistente (in acest caz penalizarea trebuie sa fie Shikaku).                    Proiectarea periculoasa este in mod explicit interzisa,apucarea adversarulului de sub talie sau de a-l trage pe acesta de picioare.

Toate infractiunile de proiectare, fie ca vor avea sau ca nu vor avea ca rezultat ranirea, vor fi penalizate conform cu Categoria 1.

Evitarea luptei se refera la orice situatie in care competitorul incearca sa lase sa treaca timpul in scopul de a evita ca adeversarul sau sa aiba ocazia sa marcheze puncte.

Art.10. – Raniri si accidente in competitie

In toate situatiile  in care cronometrarea de 10 secunde a fost pornita, competitorul va fi examinat de catre medic. In cazul ranirilor moderate sau in cazul in care nu exista raniri, se vor aplica penalizarile corespunzatoare.

Art.12 . – Apendice 3

Arbitrii nu vor fi autorizati sa ceara judecatorilor sa reconsidere decizia.

In momentul in care arbitrul anunta Yame, judecatorii vor cobori steguletele si vor astepta ca arbitrul sa revina la locul lui.

Arbitrul va semnaliza atunci motivul opririi meciului si judecatorii ii vor semnaliza opinia lor finala.

Arbitrul va anunta in acel moment decizia majoritatii.

Semnalul drapelului judecatorilor Mienai nu va mai fi folosit.

Timpul permis pentru o incercare de proiectie sau o tehnica dupa o agatare , se va reduce la doua secunde.

Penalizarile de Categorie 2  includ deopotriva si incercarea competitorilor de a mentine  un contact piept la piept.

KATA

Pe suprafata vor fi cinci judecatori.

Pentru competitiile pe echipe Bunkai se va face in finale si semifinale.

La Hantei, judecatorul principal va solicita juriului sa ridice drapelele pentru o durata de minimum 5 secunde.